در حال حاضر، دولت کانادا بیش از ۷۰ گزینه و روش مهاجرت فراهم کرده است تا به مهاجران بااستعداد کمک کند که برای کار به کانادا مهاجرت کنند. در ضمن این جدای از تسهیلات و روش‌های عالی برای ثبت شرکت در کانادا و راه‌اندازی کسب و کار است. در کل، اولین مرحله در مهاجرت به کانادا این است که تقاضای اجازه کار در کانادا را ثبت کنید.

آیا با انواع مختلف مجوزهای کار آشنایی دارید؟ کانادا دارای چند نوع مختلف مجوز کار است که بر اساس نوع شغل و دلیل شما برای ورود به کشور ایجاد شده‌اند، برای مثال، اگر قصد دارید به عنوان یک مجری تلویزیون برای مدت خاصی وارد کانادا شوید و کار شما یک کار اتحادیه‌ای و دارای حقوق بالا است، آنگاه نوع مجوز کار شما بر اساس این شرایط صادر می‌شود. در چنین موردی، باید درخواست مجوز کار برای یک کارفرمای خاص ارائه دهید.

یک مجوز کار در کانادا نشان دهنده چیست؟

مجوز کار در کانادا دارای چهار مشخصه است که عبارت‌اند از:

 • کارفرمایی که شما برای او کار می‌کنید.
 • نوع کاری که انجام می‌دهید.
 • موقعیت جغرافیایی یا محل کار شما و
 • میزان زمانی که می‌توانید به صورت قانونی در کشور کار کنید.

در کانادا چه نوع مجوز‌های کاری وجود دارند؟

در ادامه، دو نوع مجوز کار در کانادا را معرفی می‌کنیم. بسته به صلاحیت‌ها و شغلی که دارید، کار شما می‌تواند در یکی از دو نوع دسته‌بندی مجوز کار زیر طبقه‌بندی شود.

دو نوع اصلی مجوز کار وجود دارند که عبارت‌اند از مجوز کار باز (Open Work Permit) یا OWP و مجوز کار کارفرمای خاص (Employer Specific work permit).

مجوز کار باز چیست؟

مجوز کار باز توسط اداره مهاجرت برای مهاجرینی که می‌خواهند برای هر کارفرمایی، برای یک مدت زمان خاص کار کنند، صادر می‌شود.

دو زیر مجموعه برای مجوزهای کار باز (OWP) وجود دارند که عبارت‌اند از مجوزهای بدون محدودیت و محدود. تفاوت اصلی بین این دو مجوز، این است که مجوزهای بدون محدودیت، به شما امکان می‌دهند تا در هر شغلی و در هر جایی از کانادا به کار مشغول شوید، در حالی که مجوزهای محدود اینگونه نیستند. در این نوع اجازه کار در کانادا، شما می‌توانید در یک شغل خاص کار کنید و بنابراین، فقط در این حد آزادی دارید که برای انجام آن کار، به نقاط مختلف کشور بروید.

چه برنامه‌های ویزایی از مجوزهای کار باز استفاده می‌کنند؟

برخی انواع مجوزهای کاری که در کانادا به عنوان OWP در نظر گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • مجوزهای کار موقت برای همسران و شریکان شرعی.
 • مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی.
 • مجوز اقامت موقت.
 • مجوز برنامه جوانان (World Youth)
 • مجوز ازدواج برنامه پایلوت مهاجرت آتلانتیک.
 • مجوز کار باز معمولی، و
 • مجوز کار باز پروازی.

در کانادا، چند برنامه ویزا وجود دارند که از مجوزهای کار باز استفاده می‌کنند و عبارت‌اند از:

 • ویزای تعطیلات کاری.
 • ویزای جوانان حرفه‌ای.
 • ویزای تجربه بین‌المللی کانادا.
 • برنامه کارمند ماهر فدرال.
 • ویزای سطح تجربه کانادا.
 • برنامه تجارت حرفه‌ای فدرال.
 • برنامه نامزدی ایالت‌ها و
 • برنامه کوآپ بین‌المللی.

مجوز کار باز در حال پردازش (BOWP) چیست؟

این مجوز، یک مجوز کار خاص است که به شما اجازه می‌دهد در عین حالی که منتظر نتایج درخواست اقامت دائم خود هستید، در کانادا کار هم انجام دهید. معمولا، اگر تحت یکی از برنامه‌های اقامت دائم زیر اقدام کرده باشید، می‌توانید از این مجوز استفاده کنید:

 • برنامه‌های نامزدی انتخابات ایالت‌ها (PNPها)،
 • برنامه تجارت حرفه‌ای فدرال،
 • برنامه پرستاری کودکان، یا
 • برنامه پرستاری افراد نیازمند به مراقبت شدید پزشکی.

همچنین، برای گرفتن این نوع اجازه کار در کانادا، باید یک سری ملزومات را نیز فراهم کنید. اگر مدتی است در کانادا زندگی می‌کنید و اجازه کار شما در مدت ۴ ماه آینده منقضی می‌شود، یا اجازه کار کانادا برای شما هنوز معتبر و فعال است، پس حتما باید درخواست این مجوز را ارائه کنید.

همچنین باید بدانید که اگر در مجوز کارتان هرگونه محدودیت کارفرمایی وجود دارد، نمی‌توانید در برنامه‌های PNP شرکت کنید. ایالت کبک نیز دارای استانداردهای خاص خودش است و برای متقاضیان، مجوز کار باز در حال پردازش ارائه نمی‌دهد.

یافتن یک شغل رویایی در کانادا

شرایط اجازه کار درکانادا

اجازه کار کانادا

برای اخد مجوز کار، در اتبدا نیاز به یک پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای کانادایی دارید. البته، اگر تحت ویزای تعطیلات کاری یا دیگر مجوزهای کاری باز مشابه نیستید، این پیشنهاد کار به حساب نمی‌آید.

اولین قدم، این است که یک رزومه یا CV عالی و قوی برای ارائه داشته باشید.

استفاده از برنامه‌های کاریابی مناسب در کانادا

چندین وبسایت کاریابی مفید وجود دارند که می‌توانید CV خود را در آن‌ها آپلود کنید تا شغل مناسبتان را بیابید. در ادامه برخی از بهترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

Monster یکی از بزرگ‌ترین وبسایت‌های کاریابی است که به شما کمک می‌کند بتوانید فرصت‌های شغلی مناسب‌تان را به راحتی پیدا کنید و همچنین، کمک می‌کند به سوالات متداول مرتبط با شغل‌تان پاسخ دهید.

سایت بعدی، وبسایت Canadian Job Bank نام دارد. Canadian Job Bank طراحی خیلی خوب و کاملی دارد و همچنین یک آپشن اطلاع‌رسانی نیز دارد که راجع به آخرین موقعیت‌های شغلی به شما اطلاع می‌دهد. این سایت همچنین یکی از پر استفاده‌ترین سایت‌های کاریابی در کانادا است.

Indeed نیز یکی دیگر از نام‌های آشنایی است که ممکن است قبلا شنیده باشید. استفاده از آن آسان است و بعد از اینکه CV یا رزومه خود را آپلود کردید، دارای یک گزینه درخواست شغل سریع است که باعث می‌شود خیلی سریع‌تر به شغل مورد نظرتان دست یابید.

Eluta یکی دیگر از سایت‌های کاریابی در کانادا است. این وبسایت، کمک می‌کند بهترین و شایسته‌ترین افراد، به برخی از بهترین شرکت‌ها در کانادا (مانند L’Oreal و Siemens) برسند.

اجازه کار دانشجویی در کانادا

اجازه کار دانشجویی در کانادا

اجازه کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات فرا ثانویه خود را در کانادا تکمیل می‌کنند، می‌توانند درخواست اجازه کار دانشجویی در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی یا PGWP دهند و به کسب تجربه کاری در کشور کانادا بپردازند.

PGWP به فارغ‌التحصیلان واجد شرایط، امکان می‌دهد تا پس از تکمیل تحصیلاتشان، به مدت سه سال در کانادا کار کنند.

دولت، برنامه اجازه کار در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی را به عنوان بخشی از تلاشش برای جذب دانشجویان بین‌المللی و تبدیل آن‌ها به کارمندان ماهر، تدارک دیده است. این برنامه، برای دانشجو یک مجوز کار باز فراهم می‌کند که به وی اجازه می‌دهد بدون نیاز به پیشنهاد کار از طرف کارفرمای کانادایی، برای هر کارفرمایی که می‌خواهد کار کند.

دانشجویان بین‌المللی فقط یک مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی از IRCC دریافت می‌کنند.

شرایط اجازه کار در کانادا برای PGWP

دانشجویان بین‌المللی برای اینکه مشمول مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی شوند، باید از ملزومات زیر برخوردار باشند:

 • تکمیل تحصیل در کانادا تحت یک برنامه آموزشی آکادمیک، فنی حرفه‌ای یا حرفه‌ای که مدت آن حداقل ۸ ماه باشد و در یکی از موسسات آموزش موجود در لیست موسسات آموزشی خاص (DLI) قرار داشته باشد. برنامه تحصیلی باید در نهایت منجر به اخذ مدرک، دانش‌نامه یا گواهی شود.
 • وضعیت دانشجوی تمام وقت در طول هر جلسه آموزشی از برنامه یا برنامه‌های آموزشی تکمیل شده حفظ شده باشد و به عنوان بخشی از مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی فرد درج شود.
  – برای برخی از افرادی که ترک تحصیل می‌کنند و جلسات نهایی آموزشی می‌توان استثناهایی در نظر گرفت.
 • دریافت یک رونوشت یا نامه رسمی از DLI واجد شرایط برای تایید اینکه متقاضی از ملزومات تکمیل برنامه تحصیلاتی‌اش را دارا است.
  – رونوشت و نامه رسمی باید در درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی درج شود.
 • از یکی از موسسات زیر فارغ‌التحصیل شوند:
  – یک موسسه تحصیلات فرا ثانویه عمومی مانند یک کالج،
  – یک دانشکده تجارت یا فنی،
  – یک دانشگاه،
  – CEGEP (در کبک)
  – یک دانشکده فرا ثانویه خصوصی (در کبک) که تحت قوانین مشابه دانشکده‌های عمومی در کبک عمل کند،
  – یک دانشکده فرا ثانویه (در کبک) که برنامه‌های تحصیلی عالی ۹۰۰ ساعته یا بیشتر ارائه می‌دهند و در نهایت منجر به اخذ یک DEP یا ASP می‌شوند، یا
  – دانشکده خصوصی کانادایی که بتواند مدارکی تحت قوانین ایالتی ارائه دهد (برای مثال، دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری)، اما فقط به این شرط که دانشجو در یک برنامه تحصیلی ثبت‌نام کرده باشد که در نهایت منجر به اخذ یک مدرک مجاز در آن ایالت خاص شود.

نکته: فارغ‌التحصیلان از برنامه‌های آموزشی فنی حرفه‌ای در کبک، باید معیارهای بیشتری برای PGWP داشته باشند که بستگی به نوع مدرکشان دارد.

مهلت درخواست PGWP: ۱۸۰ روز!

در سال ۲۰۱۹، دولت کانادا مدت زمان درخواست اجازه کار در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی را از ۹۰ به ۱۸۰ روز (۶ ماه) افزایش داد که بعد از دریافت رونوشت و نامه رسمی از موسسه مطلوب آغاز می‌شود.

اگر مجوز تحصیل قبل از اعلام نتایج منقضی می‌شود، متقاضیان دو گزینه پیش رو دارند:

 • درخواست ویزای گردشگری کنند تا مدت بیشتری در کانادا باقی بمانند، یا
 • کانادا را ترک کنند و درخواست PGWP ارائه دهند.

متقاضیان در زمان ثبت درخواست، باید ثابت کنند که یک مجوز تحصیل معتبر دارند یا اینکه بر اساس بندهای ۱۸۸ (۱)(a) و (b) در قوانین مهاجرت و حفاظت پناهنده، بدون نیاز به ملزومات مورد نظر برای مجوز تحصیل، می‌توانند به تحصیل ادامه دهند.

درخواست PGWP: نیاز به مدارک پشتیبانی

اگرچه ممکن است ماموران برنامه به مدارک بیشتری هم نیاز داشته باشند، اما دو مدرک مهم مورد نیاز در زمان ثبت درخواست، عبارت‌اند از یک نامه که تکمیل برنامه تحصیلی را تایید کند و یک رونوشت رسمی توسط DLI مورد نظر.

متقاضیان PGWP که واجد شرایط نیستند

دانشجویان بین‌المللی، در صورتی که مشمول یکی از شرایط زیر شوند، برای اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی مجاز نخواهند بود:

 • قبلا یک بار PGWP دریافت کرده‌اند،
 • زبان انگلیسی یا فرانسه را به عنوان زبان دوم مطالعه کرده‌ باشند،
 • رشته‌های عمومی یا خودسازی انتخاب کرده باشند.
 • از امور جهانی کانادا (GAC) فاند شده باشند،
 • در برنامه‌های پاداش ارائه شده توسط دولت کانادا که توسط GAC برگزار می‌شوند، شرکت کرده باشند،
 • یک بورسیه مشابه داشته باشند، مانند کانادا – شیلی
 • در برنامه بورسیه‌های کانادا – چین شرکت کرده باشند،
 • در برنامه سازمان انجمن‌های ایالت‌های آمریکایی شرکت کرده باشند،
 • اکثر دوره و برنامه خود را از طریق مطالعه راه دور گذرانده باشند،
 • یک برنامه تحصیلی که توسط یک موسسه غیر کانادایی واقعی در کانادا ارائه شده است را تکمیل کرده باشند، در این صورت مهم نیست فرد چه مدت در کانادا باشد.

موارد خاص PGWP

چند مورد وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی در صورتی که یک برنامه تحصیلی فشرده یا راه دور را تکمیل کرده باشند، یا درخواست ترک تحصیل دهند، اما باز هم بتوانند از PGWP برخوردار شوند. برای این منظور، بهتر است که حتما با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

آیا صلاحیت اخذ مجوز کار در کانادا را دارید؟

با وجود بیش از ۷۰ نوع برنامه مهاجرتی، فرم‌ها و مدارک زیادی که باید تکمیل شوند و فرآیندی که می‌تواند بسیار پیچیده و استرس‌زا باشد، می‌توان نتیجه گرفت که داشتن یک وکیل مهاجرت به کانادا، در سیستم مهاجرت کانادا بسیار مفید است. گروه وکلای رایتون، با در اختیار داشتن مجرب‌ترین وکلای مهاجرت، کار شما برای اخذ اجازه کار در کانادا را بسیار ساده کند. همچنین، نه تنها در داخل ایران، بلکه می‌توانید از خدمات یک وکیل ایرانی در تورنتو نیز برخوردار شوید.