تحصیل در کانادا، یکی از ساده‌ترین و بهترین فرصت‌های کسب اقامت کانادا است و همچنین فرصت رویارویی با تجارب متفاوت فرهنگی و طبیعی را به شما ارزانی می‌دارد از دامنه‌های بریتیش کلمبیا گرفته تا بندر مانیتوبا و شهرهایی همچون تورنتو ، منترال ، ونکوور و کبک همگی مناطقی هستند که محیطی دوستانه ، قابل تحمل و چند فرهنگی دارند.

کشور کانادا با اشغال نیمی از قاره آمریکای شمالی و به دلیل جاذبه‌های طبیعی زیادش شهرت یافته است، در حالی که شاید کشورهای کمی در دنیا باشند که از لحاظ میزان جنگل‌ها، دریاچه‌ها و کوه‌ها و حتی تنوع فرهنگی به غنای کانادا باشند.

کشور کانادا دو زبانه بوده و دو زبان انگلیسی و فرانسوی در حال حاضر در اسناد دولتی و رسمی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کشور کانادا به جمعیت پراکنده و زمستان‌های سختش نیز معروف است. اگرچه دومین کشور بزرگ دنیاست، اما از کالیفرنیا که یکی از ایالت‌های آمریکاست جمعیت کمتری دارد. در برخی مناطق کانادا تقریباً نیمی از سال زمین‌ها پوشیده از برف است و احتمال کمی وجود دارد در این مناطق دانشگاه کانادایی پیدا کنید!

ادامه تحصیل در کانادا

کانادا در بین مقاصد تحصیلی مطرح دنیا، جایگاه مناسبی دارد، به همین دلیل اگر از هر مشاور یا وکیل مهاجرت که در مورد مهاجرت تحصیلی سوال کنید، این کشور را پیشنهاد می‌کند. معروف‌ترین استان‌های کانادا برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، استان‌های اونتاریو ، بریتیش کلمبیا و کبک هستند که خیلی از برترین دانشگاه‌های کانادا در این مناطق واقع شده‌اند.

برای افراد نخبه‌ای که می‌خواهند در یکی از پیشرفته‌ترین ملیت‌های دنیا تحصیل کنند، شاید تحصیل در کالج‌های کانادا، یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها باشد. یکی دیگر از دلایل جذب زیاد دانشجو از سراسر دنیا به این کشور وجود دارد، شرایط بسیار مناسب اجازه کار در کانادا پس از تحصیل است. از 26 دانشگاه کانادایی که در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال 2019 قرار گرفته‌اند، سه مورد از آن‌ها در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا و 11 مورد از آن‌ها، در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند که یک شاهکار در مقایسه با ملیت‌های دیگر به شمار می‌رود.

دو دانشگاه برتر کانادا از لحاظ میزان پذیرش، عبارت‌اند از دانشگاه تورنتو (28 امین) و دانشگاه مک گیل (سی و سومین)، این دو دانشگاه در دو شهر بزرگ کانادا یعنی تورنتو و مونترال واقع شده‌اند. علاوه بر این، دانشگاه‌های آلبرتا، مک مستر، دمونترال، واترلو و وسترن نیز از جمله 220 دانشگاه برتر دنیا می‌باشند.

مونترال

طبق آمار شاخص بهترین شهرها برای تحصیل در کانادا، مونترال به عنوان چهارمین شهر برتر دنیا و بزرگ‌ترین شهر فرانسوی زبان ایالت کبک و دومین شهر بزرگ کانادا شناخته می‌شود. در این شهر 4 دانشگاه، 7 موسسه صادر کننده مجوز و 12 کالج عمومی و شغلی نیز وجود دارند که در نتیجه، بالاترین تجمع دانشجویان فرا متوسطه در بین تمامی شهرهای آمریکای شمالی، در این شهر قرار دارند.

شهر مونترال به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا شناخته می‌شود و ترکیبی از کانادایی‌ها و آمریکایی‌ها را در دل خود جای داده است. به عنوان دانشجو با وجود تئاترها، موسیقی، رقص و هنرهای بصری که در این شهر وجود دارد و به خصوص جشن‌های کمدی خنده سالیانه که بزرگ‌ترین جشن فرهنگی در این کشور است، حوصله‌تان در مونترال به هیچ وجه سر نمی‌رود. جشن‌های آتش‌بازی مونترال یکی از بزرگ‌ترین و بهترین جشن‌های آتش‌بازی دنیاست.

در بین دانشگاه‌های کانادا دانشگاه مک گیل مونترال دومین دانشگاه برتر کانادا و سی و سومین دانشگاه برتر دنیاست. دانشگاه‌های دمونترال (149 مین دانشگاه برتر دنیا)  و کانکوردیا (464 مین دانشگاه برتر دنیا) نیز جای دارند. در حالی که زبان اول دانشگاه مک گیل و کانکوردیا انگلیسی است، اما خیلی از مردم شهر مونترال به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. پس حتی اگر در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل می‌کنید، به هر حال اگر می‌خواهید در این شهر زندگی کنید لازم است کمی هم روی زبان فرانسوی خود کار کنید.

تورنتو

تورنتو پایتخت ایالت انتاریو در کاناداست و با وجود داشتن فرهنگ غیر کانادایی نیمی از جمعیت 2.8 میلیون نفری‌اش،  به عنوان یکی از شهرهای چند فرهنگی بزرگ دنیا شناخته می‌شود.

به همین دلیل یکی از شهرهای هیجان‌انگیز و متنوع برای زندگی است و این ناهمگنی در فرهنگ و غذای ساکنان این ایالت، جلوه زیبا و رنگارنگی ایجاد کرده است. با وجود مرکز مبادلات سهام و وجود 5 بانک بزرگ، تورنتو یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی کانادا است و هم‌چنین بزرگ‌ترین مراکز تفریحی ، صنایع سرگرمی و بازی و رسانه‌ای را نیز دارد.

مجموعه موزه‌ها و گالری‌های تورنتو از موزه بزرگ رویال انتاریو و گالری هنری انتاریو گرفته تا موزه هنرهای سرامیکی گاردینر، گالری هنرهای اینیوت یا موزه کفش باتا، از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند.

جشنواره فیلم‌های بین‌المللی تورنتو یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های دنیا بوده و موسیقی‌های زنده این شهر که توسط مردم محلی و همینطور بازدیدکنندگان اجرا می‌شوند بسیار شنیدنی و جذاب است. در این شهر به اندازه کافی، کافه و رستوران و باشگاه وجود دارد که عاشقان غذا و کافه بازها را راضی نگه دارد.

و اما می‌توان گفت که یکی از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در کانادا، در تورنتو قرار دارد. دانشگاه تورنتو با کسب رتبه 28 در بین دانشگاه‌های دنیا در سال 2019، بهترین دانشگاه کاناداست. این دانشگاه با همکاری دانشگاه یورک (رتبه 481 ) و دانشگاه پیرسون (رتبه 801 تا 1000) و برخی دیگر از مؤسسات عالی دیگر، کنسرواسیون موسیقی رویال را برگزار می‌کند.

ونکوور

شهر جوان ونکوور به عنوان شهری ساحلی و بندرگاهی در  سواحل غربی کانادا واقع شده و بسیار مناسب کسانی است که ترکیب زندگی شهری و دسترسی آسان به بیرون از شهر را می‌پسندند. وقتی می‌گوییم بسیار مناسب، واقعاً منظورمان بسیار مناسب است. مناظر طبیعی که ونکوور را احاطه کرده‌اند، واقعاً بی‌نظیر هستند. تنوع این مناظر از جنگل‌های سرسبز گرفته تا دریاچه‌های حیرت‌انگیز و صخره‌های ناهموار، بسیار گسترده هستند که برای اسکی‌بازها و عاشقان اسنوبرد مناسب هستند.

در این شهر پر جنب و جوش، پیشنهادات زیادی برای گشت و گذار وجود دارد. شهر ونکوور به عنوان سومین شهر بزرگ کانادا و جزء یکی از مناسب‌ترین شهرها برای زندگی بوده و یکی از شناخته‌شده‌ترین و پربازدیدترین شهرهای کانادا محسوب می‌شود. تئاترهای دائمی ، فستیوال فیلم‌های بین‌المللی کانادا و موسیقی زنده از جمله جاذبه‌های فرهنگی این شهر هستند.

دانشگاه‌های برتر ونکوور دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه 47 جهانی) و دانشگاه سیمون فریزر (رتبه 264) هستند. در همسایگی جزایر ونکوور دانشگاه ویکتوریا (با رتبه 359) و دانشگاه جزیره ونکوور قرار دارند.

شهر کبک

اگر شهرهای زیبا و تاریخی را می‌پسندید نمی‌توانید از خیر کبک بگذرید. این شهر در اوایل قرن 17 شکل گرفته است و شهر کبک مرکز ایالت کبک است و کاملاً فرانسوی زبان هستند. شهر قدیمی با خیابان‌های زیبا احاطه شده با قلعه‌های قدیمی که تنها در آمریکای شمالی دیده می‌شود است که از نظر سازمان یونسکو میراث تاریخی محسوب می‌شوند و کبک پر از علایق تاریخی و معماری است. در حقیقت 37 مکان تاریخی ملی در شهر کبک وجود دارد.

البته کبک فقط یک موزه بزرگ نیست بلکه شهر مناسبی برای زندگی نیز به شمار می‌رود. هیچ کمبودی در این شهر وجود ندارد در حقیقت ترکیب زندگی شبانه و فرهنگ و کارناوال‌های زمستانه رنگارنگ ، موسیقی زنده همگی در این شهر وجود دارند.

دانشگاه‌های معروف شهر کبک ، دانشگاه لاول (رتبه 402 جهانی در سال 2019) و دانشگاه دکبک هستند. این شهر قدیمی‌ترین موسسه آموزشی برای زنان آمریکای شمالی را دارد و صومعه اورسولین نیز در شهر کبک احداث گردیده است. آموزش‌های دانشگاهی شهر کبک نیز به زبان فرانسوی هستند که باعث می شود تحصیل در کانادا کمی برای ایرانیان مشکل باشد.

ادمونتون

ادمونتون پایتخت ایالت آلبرتا در کاناداست که به دلیل برگزاری جشن‌های زیاد اسم مستعار شهر جشن‌ها را از آن خود کرده است. پاساژ ادمونتون وست یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید دنیا و در حال حاضر بزرگ‌ترین مرکز خرید قاره آمریکاست و شمال شرقی‌ترین شهر دنیاست.

اجازه ندهید شمالی بودن این شهر شما را ناامید کند. آب و هوای ادمونتون در مقایسه با دیگر شهرهای جنوبی کانادا معتدل حساب می‌شود.

موقعیت مکانی این شهر یعنی غرب کانادا بدین معناست که جذابیت‌های طبیعی زیادی را تجربه می‌کنید و شهر به نوبه خودش جذابیت‌های زیادی دارد، برای مثال پارک ادمونتون فورد، موزه تاریخی بزرگ کانادا، مرکز هنرهای زیبا در مرکز شهر و منطقه قدیمی استراکونا که خیلی از تئاترها و اجراهای زنده در این منطقه شهر واقع شده‌اند.

ترکیبی از معماری قدیمی و مدرن از ساختمان‌های قدیمی گرفته تا رستوران‌ها و بارها و کلاب‌ها را در این شهر می‌توانید پیدا کنید.

در بین دانشگاه‌های ادمونتون دانشگاه آلبرتا با رده چهارم در بین دانشگاه‌های کانادا و رتبه 109 بین دانشگاه‌های دنیا در سال 2019 معروف‌تر از بقیه است. گزینه‌های دیگر موسسه تکنولوژی آلبرتای شمالی، کالج نورکوئست، دانشگاه مک ایوان، کالج دانشگاهی کینگ و کالج دانشگاهی کانکوردیا آلبرتا هستند.

هزینه تحصیل در کانادا

در کل هزینه‌های تحصیل در کانادا خیلی ارزان‌تر از خیلی از مقاصد انگلیسی زبان مثل آمریکا و استرالیاست، اما با این حال، بیشتر از خیلی کشورهای دیگر است. متوسط هزینه تحصیل در کانادا برای یک دانشجوی بین‌المللی هر ساله نزدیک به 17337 دلار کانادا (نزدیک به 13350 دلار آمریکا) می‌باشد. دانشگاه‌های کانادا هر کدام شهریه‌های خاص خودشان را دارند و هزینه تحصیلی به میزان زیادی نیز به نوع کلاس‌ها و رشته شما بستگی دارد، برای مثال هزینه‌های رشته‌های علوم انسانی و هنر کمتر و هزینه رشته‌های مهندسی و پزشکی بیشتر است.

کمک‌های مالی و بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا، کمک‌هزینه‌ها و دیگر بورس‌های خوبی برای دانشجویان بین‌المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، موجود هستند. این بورسیه‌ها شامل بورسیه‌های ورزشی و دستاوردهای آکادمیک و بورسیه علمی در یک زمینه خاص هستند.

شما حتی می‌توانید نسبت به درخواست پذیرش موارد بورسیه‌ای اضافه‌تری که شامل موارد بالا نمی‌شود نیز اقدام نمایید. در تمامی موارد چون میزان بودجه صندوق بورسیه محدود و شدیداً رقابتی است زود اقدام کردن بسیار اهمیت دارد. توصیه می‌شود بورسیه‌های تحصیل در خارج که توسط سازمان‌های کشور خودتان پیشنهاد می‌شوند را همیشه مورد بررسی قرار دهید.

یکی از منابع بورسیه تحصیلی در کانادا، برنامه بورس تحصیلی مشترک‌المنافع کاناداست که امکان بورسیه برای دانشجویان کشورهای دیگر را فراهم می‌کند.  شما می‌توانید در زمینه کمک‌های مالی دیگر، از طریق مکاتبه با گروه وکلای رایتون کسب کنید و مقاله انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا را نیز مطالعه کنید.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

زمانی که لیست کوتاهی از دانشگاه‌ها انتخاب کردید، قدم بعدی تماس با دفتر بین‌المللی هر دانشگاه می‌باشد که از طریق ساز و کارهای درخواست پذیرش در این رابطه و راهنماهای موجود اقدام می‌کنید. شما باید به هر موسسه‌ای به صورت جداگانه درخواست دهید و سیستم پذیرش متحد و مرکزی در این رابطه وجود ندارد.

شیوه پذیرش در دانشگاه‌های کانادا معمولاً مستقیم است. اغلب مؤسسات تحصیلات عالی در کانادا به تکمیل دیپلم دبیرستانی و در برخی مناطق تکمیل 40 ساعت خدمت‌‌رسانی داوطلبانه نیاز دارند(مورد دوم بیشتر از دانشجویان بین‌المللی مورد انتظار است باید شرایط هر موسسه را چک کنید). دانشجویان بین‌المللی لازم است تأییدیه‌های زبانی برای مثال انگلیسی یا فرانسوی نیز دریافت کنند.

برخی برنامه‌های دانشگاهی و تقریباً تمامی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل، نیاز به مقاله، بیانیه یا قصد فرد از پذیرش در آن دانشگاه و وضعیت تجارب فردی دارند. اسناد دیگری شامل نامه معرف، نمونه فعالیت‌های فوق برنامه فرد، شواهدی از خدمات اجتماعی، مشارکت‌های ورزشی و جزئیاتی از جوایز و بورسیه‌های تحصیلی نیز مورد نیاز است. برای تحصیل در کانادا شما باید اجازه تحصیل در کانادا را کسب کنید که از طریق گرفتن ویزای تحصیلی در کانادا میسر است. اگر تحصیل شما کمتر از شش ماه به طول می‌انجامد، نیازی به گرفتن ویزای تحصیلی ندارید.

به هر حال برای تحصیل در کانادا هم، کمک و مشاوره گرفتن از یک وکیل مهاجرت به کانادا در زمینه‌های مختلف، به خصوص در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، می‌تواند در این مسیر به شما کمک فراوان کند و بتوانید بهترین شرایط ممکن را از آن خود کنید. گروه وکلای رایتون مجموعه‌ای از بهترین وکلای مهاجرتی و به خصوص متخصص در امور مهاجرت به کانادا است و به خاطر وجود یک شعبه و دفتر در شهر تورنتو، می‌توانید در کانادا نیز از خدمات یک وکیل ایرانی در تورنتو نیز برخوردار شوید و تنها نخواهید بود.