برنامه ویزا برای کارآفرینانی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند، یک برنامه ویزا وجود دارد که شرایط بسیار ایده‌آلی برای این افراد فراهم می‌کند. در ادامه با شرایط دریافت ویزای استارتاپ کانادا آشنا خواهیم شد.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

آیا شما کارآفرین هستید و تمایل دارید به کانادا مهاجرت کنید و کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید؟ ویزای استارتاپ کانادا برای کارآفرینان، راه انجام این کار است. این برنامه برای جذب کارآفرینان سراسر دنیا و جذب آن‌ها به کانادا تهیه شده است که به آن‌ها حمایت مورد نیاز مثل بودجه برای راه‌اندازی کسب‌وکار در مقیاس جهانی و ایجاد اشتغال‌زایی برای کانادایی‌ها را فراهم می‌کند.

کارآفرینانی که واجد شرایط برنامه‌های استارتاپ کانادا هستند معمولاً زود شناسایی می‌شوند. هدف، شفافیت درخواست‌های موفق برای ورود به کانادا در طی چندین هفته است و ویزای کارآفرینی کانادا می‌تواند به اقامت دائم در کانادا و در نهایت شهروند شدن کمک کند.

در حالی که تصور می‌شود فقط کارآفرینان صنایع هایتک، مثل کارآفرینان سیلیکون ولی که اقامت دائم در آمریکا نگرفته‌اند، علاقه‌مند به گرفتن ویزای استارت‌آپ کانادا هستند، اما باید بگوییم هر کارآفرینی از هر جای دنیا می‌تواند درخواست ویزای استارت‌آپ کانادا داشته باشد.

شرایط ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

اگر می‌خواهید از طریق این برنامه به کانادا مهاجرت کنید،  نیاز به حمایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کانادایی، گروه سرمایه‌گذاران فرشته یا شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکاری دارید که مشتاق به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما باشند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کانادایی، گروه سرمایه‌گذاران فرشته یا شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار، توسط دولت کانادا تعیین شده تا در برنامه‌های ویزای استارتاپی کارآفرینی مشارکت کنند. می‌توانید از این لینک لیست گروه‌های سرمایه‌گذار فرشته و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را بررسی کنید یا با دفتر مشاوره رایتون تماس حاصل نمایید تا به این سرمایه‌گذاران معرفی شده و بتوانید ویزای استارتاپی اخذ کنید.

بنابراین قدم اول متقاعد کردن گروه‌های سرمایه‌گذاری یا صندوق‌هایی است که به سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌های کسب‌وکاری علاقه‌مند هستند.

گروه‌ها یا صندوق‌های متفاوت، فرآیندهای درخواست متفاوتی دارند، بنابراین باید با سرمایه‌گذاران فرشته یا صندوق‌های متفاوت در تماس باشید تا ایده‌های خود را مستقیماً بتوانید با آن‌ها مطرح کنید و باید اسناد و مدارکی از ایده کسب‌وکارتان به آن‌ها ارائه کنید. اگر در زمینه نحوه ارائه ایده کسب‌وکار به سرمایه‌گذاران نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با دفتر مشاوره رایتون تماس حاصل فرمایید. برای مثال برخی گروه‌های سرمایه‌گذاری به طرح کسب‌وکار نوشته شده نیاز دارند و برخی نیاز ندارند.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

مهاجرت استارتاپ کانادا

لازم است زمانی را به تحقیق در مورد گروه‌های متفاوت و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مختلف، شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکاری و گروه‌های سرمایه‌گذاری فرشته اختصاص دهید، چون هر کدام برای ارائه ویزای استارتاپ کانادا، اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند و در نوع خاصی از کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با سر زدن به وب‌سایت‌هایشان شروع کنید. شما می‌توانید فرایند درخواست و اقدامات مورد نیاز برای ارائه ایده‌تان به آن‌ها را از طریق وب‌سایتشان نیز انجام دهید.

اگر سرمایه‌گذار، شتاب‌دهنده یا گروه سرمایه‌گذار فرشته ایده کسب‌وکاری شما را بپذیرند، نامه حمایتی و گواهی تعهد تکمیل شده را مستقیماً به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یا همان IRCC ارسال می‌کنند.

گواهی تعهد، جزئیات بیشتری از تعهدات بین شما و سازمان‌های سرمایه‌گذاری دیگر ارائه می‌کند.

شما می‌توانید از چندین سازمان به صورت هم‌زمان حمایت دریافت کنید که با نام اتحادیه صنفی شناخته می‌شود.

اگر بدین صورت اقدام کنید سازمان‌ها همه باهم یک گواهی به اداره مهاجرت،پناهندگی و شهروندی ارسال می‌کنند و شما تنها یک نامه حمایتی دریافت می‌کنید.

وقتی شما نامه حمایتی را داشته باشید می‌توانید با فرض اینکه دیگر صلاحیت‌های درخواست ویزا را داشته باشید، تقاضای ویزای استارتاپی کنید. شما بدون در دست داشتن نامه حمایتی نمی‌توانید درخواست ویزای استارتاپی کارآفرینی کانادا را داشته باشید. اگر می‌خواهید یک مجموعه حرفه‌ای و معتبر در زمینه اخذ نامه حمایتی به شما کمک کند می‌توانید با دفتر مشاوره رایتون مذاکره کنید.

آیا شما برای گرفتن ویزای استارت‌آپ کانادا واجد شرایط هستید؟

به منظور واجد صلاحیت شدن برای اخذ ویزا و اقامت استارتاپ کانادا شما نیاز دارید که :

 • اثبات کنید ایده کسب‌وکاری شما توسط یک سازمان سرمایه‌گذاری مورد حمایت قرار گرفته است.

برای اینکه نشان دهید این امر اتفاق افتاده است کافی است نامه حمایتی که نشان می‌دهد سازمانی برای سرمایه‌گذاری بر روی ایده کسب‌وکاری شما حاضر به پرداخت بودجه است را همراه داشته باشید.

اگر قرار است از صندوق سرمایه‌گذاری کانادا تأمین سرمایه شوید، لازم است بتوانید حداقل سرمایه 200 هزار دلاری یا اگر قرار است یک گروه سرمایه‌گذار فرشته سرمایه شما را تأمین کند، باید بتوانید حداقل 75 هزار دلار، فراهم کنید. اگر بتوانید در برنامه‌های شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار کانادا پذیرش شوید، نیازی به این سرمایه‌گذاری امن در کسب‌وکار جدیدتان ندارید.

 • نیازهای زبان خارجه را محقق کنید (معیار زبان در کانادا یا CLB)

برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا، باید قادر باشید به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو کار کنید، به همین خاطر باید به این زبان‌ها مسلط باشید. مسلما در هنگام مهاجرت، باید توانایی‌های زبانی خودتان را به تائید سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا برسانید. شما باید آزمون زبان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا را با نمره حداقل 5 در مکالمه، خواندن، گوش دادن و نوشتن (speaking , reading , listening , writing) به زبان انگلیسی یا فرانسه به دست آورده باشید. زمانی که آزمون زبان را انجام می‌دهید، می‌توانید سطح زبان خودتان را تعیین کنید.در ادامه توضیح خواهیم داد منظور از نمره‌های قابل‌قبول در زبان فرانسه و انگلیسی، چه نمره‌ای در هر یک از مهارت‌هاست.

 • اثبات کنید که الزامات مالکیت کسب‌وکارتان را انجام داده‌اید

تا پنج نفر می‌توانند هم‌زمان مالک یک کسب‌وکار باشند، بنابراین وقتی برای ویزای کارآفرینی کانادا درخواست می‌دهید :

 • هر درخواست دهنده‌ای باید حداقل ده درصد از حق رأی کسب‌وکار را داشته باشد.
 • سازمان تعیین شده و درخواست دهنده، باید در مجموع 50 درصد حق رأی کسب‌وکار را داشته باشند.
 • بودجه توافقی کافی را داشته باشید

بدین معنا که شما باید اثبات کنید بودجه کافی برای حمایت از خودتان و خانواده‌تان برای زندگی در کانادا را دارید، زیرا دولت در زمینه مهاجران با ویزای استارت‌آپ کانادا حمایت مالی فراهم نمی‌کند.

اگر به نمودار میزان سرمایه مورد نیاز نگاه کنید، متوجه می‌شوید که میزان بودجه‌ای که برای حمایت از خانواده‌تان به آن نیاز دارید، به تعداد اعضای خانواده‌تان بستگی دارد.

دلیل اینکه دولت کانادا توصیه می‌کند هر چقدر می‌توانید پول همراه خودتان داشته باشید، این است که شما نیاز به مکانی برای زندگی و پرداخت هزینه‌های زندگی برای خانواده‌تان دارید و ممکن است به ثمر رسیدن کسب‌وکارتان مدتی به طول بیانجامد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بیشتر از ده هزار دلار همراه خود حمل کنید، لازم است به مراجع رسمی کانادا این مسئله را اطلاع دهید وگرنه مشمول جریمه می‌شوید و حتی پول صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از شما پس گرفته خواهد شد.

فرآیند درخواست ویزای استارتاپ کانادا :

اگر این الزامات را برآورده کنید، آماده درخواست مهاجرت خواهید شد.

وقتی فرایند درخواست را تکمیل و ارسال کردید، مورد پردازش قرار گرفته و بقیه کارها انجام خواهند شد و اگر مدارک کامل نباشد، درخواست شما برگردانده خواهد شد.

زمانی که درخواست شما تحت پردازش قرار گرفت، اداره مرکزی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا با شما تماس می‌گیرد و به شما گفته می‌شود که بعد از قبولی درخواستتان، برای ادامه فرآیند مهاجرت استارتاپ کانادا باید چه کارهایی انجام دهید، در ادامه در رابطه با اقدامات لازم بعد از قبولی درخواست شما بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دولت کانادا این مسئله را می‌داند که کارآفرین بودن یعنی پذیرفتن ریسک‌های یک کسب‌وکار و اگر کسب‌وکارتان شکست بخورد، وضعیت اقامت دائم شما تحت تأثیر این مسئله قرار نمی‌گیرد.

چه کسی می‌تواند درخواست دهد؟

خلاصه بگوییم که برای پذیرش در برنامه مهاجرت استارتاپ کانادا لازم است شما :

 • یک کسب‌وکار داشته باشید.
 • نامه حمایتی از سازمان سرمایه‌گذار تعیین شده دریافت کرده باشید.
 • سطح زبان خوبی داشته باشید.
 • پول کافی با خود آورده باشید.

داشتن یک کسب‌وکار واجد صلاحیت برای ویزای استارتاپی :

علاوه بر شرایط ذکر شده در مورد حق رأی و مالکیت کسب‌وکار، زمانی که اقامت دائم را دریافت می‌کنید باید مدیریت کسب‌وکارتان را به اطلاع دولت کانادا برسانید، بخش مهمی از فرایندهای کسب‌وکارتان باید در کانادا اتفاق بیفتد و این شرکت در کانادا به ثبت رسیده باشد.

اگر در زمینه ثبت شرکت در کانادا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می‌توانید با دفتر حقوقی رایتون در کانادا تماس حاصل فرمایید.

گرفتن نامه حمایتی از سازمان تعیین شده :

 • با سازمان تعیین شده برای نحوه گرفتن حمایت در تماس باشید.
 • سازمان تعیین شده را قانع کنید که ایده کسب‌وکاری شما ارزش حمایت کردن را دارد.
 • نامه حمایتی خود را از سازمان تعیین شده دریافت کنید.

در مدتی که درخواست شما برای ویزای استارتاپ کانادا تحت پردازش قرار می‌گیرد، می‌توانید به صورت هم‌زمان برای اقامت موقت و اجازه کار در کانادا اقدام نمایید و کسب‌وکارتان را راه‌اندازی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه انجام هم‌زمان این دو حالت می‌توانید با دفتر مشاوره رایتون تماس حاصل فرمایید.

میزان پول لازم برای گرفتن ویزای مهاجرت استارتاپ کانادا

دولت کانادا از  مهاجران جدید با ویزای استارتاپی حمایت مالی نمی‌کند.

همانطور که گفته شد، وقتی شما درخواست مهاجرت از این طریق را اعلام می‌کنید، لازم است اثبات کنید که بعد از رسیدن به کانادا قادر به تأمین مالی خودتان هستید و پول کافی برای حمایت از خودتان دارید. شما نمی‌توانید این پول را از شخص دیگری قرض بگیرید.

میزان پول مورد نیاز به تعداد اعضای خانواده شما نیز بستگی زیادی دارد. این مبلغ پول مورد نیاز، هر ساله تغییر می‌کند و ما در سایت رایتون نرخ بودجه مورد نیاز برای حمایت از اعضای خانواده برای مهاجرت از طریق ویزای استارتاپی را هر ساله به روز می‌کنیم و این‌ها آمارهای سال 2019 را نشان می‌دهند.

تعداد اعضای خانواده

میزان بودجه مورد نیاز به دلار کانادا
1 12960 دلار
2 16135 دلار
3 19836 دلار
4 24083 دلار
5 27315 دلار
6 30806 دلار
7 34299 دلار
به ازای هر عضو اضافه بیش از 7 نفر 3492 دلار

بهره‌مندی از خدمات وکیل ویزای استارتاپ کانادا برای انجام بهتر و دقیق‌تر مراحل

اقامت استارتاپ کانادا

خب با این اطلاعات، می‌توانید به صورت تقریبی حساب کنید که برای راه‌اندازی کسب و کار و مستقر شدن در کانادا، به چه میزان پول یا سرمایه نیاز دارید، اما آیا فکر همه جا را کرده‌اید؟ از مشکلات و موانع حقوقی، تغییرات اخیر شرایط سیاسی و اقتصادی و رابطه با کانادا با خبر هستید؟ آیا می‌توانید به تنهایی تمام این مراحل را طی کنید؟ اصلا دقیقابرای گرفتن ویزای استارتاپ کانادا به چه میزان پول نیاز دارید؟

اگر هنوز دقیقاً نمی‌توانید حدس بزنید هزینه‌های زندگی یا سرمایه‌گذاری استارتاپی در کانادا چقدر خواهد بود، می‌توانید با دفتر مشاوره رایتون تماس حاصل فرمایید تا از خدمات یک وکیل مهاجرت حرفه‌ای در امور مهاجرت کانادا برخوردار شوید. همچنین، گروه وکلای رایتون در شهر تورنتو نیز شعبه دارد و بنابراین در کانادا هم می‌توانید از خدمات یک وکیل ایرانی در تورنتو که به زبان خودتان صحبت می‌کند و هموطن و دلسوز شماست، برخوردار شوید.