مهاجرت کانادا ، رویای بسیاری از مردم است و دلیل بسیار خوبی هم دارد، در این کشور فرصت‌های بی‌شماری برای یادگیری، کسب درآمد و رشد وجود دارند. کانادا یکی از معدود کشورها در جهان است که همان مزایایی که برای شهروندان اصیلش قائل است را برای مهاجرانش نیز قائل می‌شود.

مزایای مهاجرت به کانادا

برخی مزایای کلیدی که از مهاجرت و اخذ اقامت در این کشور حاصل می‌شوند، به شرح زیر هستند:

یکی از مزایای اصلی مهاجرت به کانادا، حق کار و زندگی در هر جای کشور، آن هم به انتخاب خودتان است. یک شهروند دائمی حق استفاده از مزایای عمومی و اجتماعی از جمله تحصیل در مدارس عمومی بدون پرداخت هزینه، استفاده از تسهیلات بیمه و سلامت برای خود شخص و اعضای خانواده درجه یک را دارد.

مهاجران از امتیاز مهاجرت همراه با خانواده خود برخوردار هستند، خانواده شامل والدین و فرزندان شده و همچنین، همه اعضای خانواده می‌توانند هر موقع که خواستند به کشور وطن خود بروند و بازگردند.

دولت کانادا همچنین به افرادی که با بحران مالی مواجه هستند یا بیکار هستند، کمک‌های مالی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، به زوج‌هایی که فرزند داشته باشند، به صورت منظم و زمان‌بندی شده، پاداش‌های مالی ارائه می‌شود. شخصی که بتواند از امتیاز اقامت دائم/شهروندی برخوردار شود، همچنین می‌تواند برای اعضای خانواده، برادران و خواهرانش دعوت‌نامه ارسال کند (یعنی اسپانسر شود) تا آن‌ها نیز بتوانند اقامت بگیرند.

به عنوان یک شهروند کانادا، می‌توانید بدون نیاز به ویزای گردشگری به بیش از ۱۰۰ کشور سفر کنید. یک مهاجر، وقتی در کانادا مستقر شد، می‌تواند بر اساس توافق‌نامه NAFTA، شعبه‌ای از کسب و کارش را در ایالات متحده آمریکا نیز گسترش دهد.

شهروندان دائمی جدید در کانادا، با برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدن به کشور، می‌توانند به میزان چشمگیری از میزان مالیاتی که باید بپردازند بکاهند، یا حتی کامل از پرداخت آن معاف شوند.

همه شهروندان جدید، از همان آزادی، حقوق و شرایطی که یک شهروند اصیل کانادایی برخوردار است، بهره‌مند خواهند شد که چنین شرایطی در دنیای سیاست پر تلاطم امروزی، یک نعمت بزرگ محسوب می‌شود.

اگر فردی که اقامت دائم دارد، در طول ۶ سال اول، به مدت ۴ سال کامل در کانادا زندگی کند، به شهروند رسمی کانادا تبدیل می‌شود.

هر فرزند، از امتیاز مالیاتی کودک برخوردار می‌شود که بسته به میزان درآمد سرپرست خانواده از دولت، تا حداکثر۴۰۰ دلار در ماه است برخوردار خواهد شد. این امتیاز، تا زمانی که فرزند به سن ۱۸ سالگی برسد، ادامه خواهد داشت. علاوه بر این، بدون توجه به میزان درآمد سرپرست خانواده، هر فرزند به مدت ۶ سال از مبلغ ۱۰۰ دلار در ماه برخوردار خواهد بود و در صورت از دست دادن شغل یا بیکار شدن سرپرست، تا زمانی که فرد دوباره شاغل شود، خانواده وی از طرف دولت از امتیاز ۲۰۰۰ دلار در ماه برخوردار خواهند شد. دولت همچنین برای شهروندان کم درآمد، آپارتمان‌های یارانه‌ای فراهم می‌کند.

دولت در مورد آژانس‌های کاریابی نیز به شهروندانش کمک فراوانی می‌کند تا بتوانند هر چه زودتر شاغل شوند. دولت تمام تلاشش را می‌کند تا شما شاغل شوید، چون اگر شما شغل و درآمد مناسب داشته باشید، دولت مجبور نیست هیچ امتیاز بیکاری برای شما قائل شود و علاوه بر این، می‌تواند از درآمد شما مالیات نیز برداشت کند. اگر بخواهید به تحصیل ادامه دهید تا شغل بهتری به دست آورید، دولت به شما در زمینه تحصیل و بهبود مهارت‌ها کمک‌های فراوانی ارائه می‌دهد.

از وقتی پا در خاک این کشور می‌گذارید، در صورتی که در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی دچار مشکل باشید، مراکز دولتی پشتیبانی از مهاجران و کاریابی فراوانی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند مهارت‌های ارتباطی خود به زبان انگلیسی را بهبود دهید، حتی در صورت نیاز، برای شما کلاس‌های یادگیری زبان انگلیسی بدون هزینه برگزار می‌کنند. همچنین به شما کمک می‌کنند رزومه خود را آماده کنید، شما را در امور apply راهنمایی می‌کنند، شما را برای مصاحبه آماده می‌کنند و برای شما اینرتنت، تلفن، خدمات پرینت رزومه و مزایای مالیاتی رایگان فراهم می‌کنند. همچنین، شهروندان از مزیت یک سال مرخصی زایمان برخوردار هستند (زن و شوهر می‌توانند این مدت مرخصی را با هم شریک شده و تقسیم کنند).

دولت کانادا، خدمات پزشکی رایگان به شهروندان و مهاجران دارای اقامت دائمش ارائه می‌دهد. تحصیلات تا کلاس ۱۱ام کاملا رایگان است. البته، تحصیلات بالاتر نیز از یارانه دولتی برخوردار هستند.

بعد از دریافت اقامت کانادا، می‌توانید در آمریکا، اروپا، استرالیا و خاور میانه به تحصیل و کار بپردازید، تقریبا برای تفریح، تحصیل و کار در ۷۵ کشور جهان نیاز به ویزا ندارید.

مواردی که گفته شدند، به علاوه بسیاری از دلایل دیگر، می‌توانند امر کسب اقامت دائم در کانادا را بیش از هر کشور دیگری به صرفه و دلپسند کنند.

روش‌ها و شرایط مهاجرت به کانادا

روش‌های مهاجرت به کانادا

روش‌های مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت کانادا،  روش‌های زیادی وجود دارند که در لیست زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید:

روش‌های مهاجرت به کانادا

روش توضیح
ورود سریع مهاجرت به عنوان کامرند با مهارت یا skilled worker
سرپرست خانواده می‌توانید سرپرستی یا اسپانسری نزدیکان از جمله همسر، نامزد، فرزندان، والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ را برای مهاجرت بپذیرید.
نامزدی در انتخابات ایالتی مهاجرت به واسط نامزدی در انتخابات یک ایالت یا منطقه در کانادا

کارمندان با مهارت منتخب ایالت کبک

مهاجرت به عنوان کارمند با مهارت به ایالت کبک
مهاجرت تحصیلی به کانادا مهاجرت به واسطه تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های کانادا
پرستاری و مراقبت مهاجرت برای مراقبت از فرزندان، سالمندان یا افرادی که نیاز به کمک‌های پزشکی دارند یا کار به عنوان پرستار
ویزای استارت‌آپ مهاجرت برای آغاز یک کسب و کار، ثبت شرکت در کانادا و کارآفرینی
آزاد کاری مهاجرت به عنوان یک فرد ازاد کار شاغل در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی
پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی جوامع کوچک‌تر کانادا نیز اقتصادشان را از طریق مهاجران تامین می‌کنند. روش پایلوت از اواخر سال ۲۰۱۹ برای این منظور اقامت دائم ارائه می‌دهد.
پایلوت مهاجرت کشاورزی و مواد غذایی مهاجرت برای کار در صنایع کشاورزی و مواد غذایی
پناهندگی مهاجرت به عنوان یک پناهنده یا سرپرست

در ادامه، دو مورد از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت را به صورت مختصر بررسی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مراحلی که برای تحصیل در کانادا و در انتها اخذ اقامت دائم این کشور طی کنید به شرح زیر هستند:

 • یافتن یک دانشگاه

باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در چه رشته و برنامه‌ای تحصیل کنید و مشخص کنید که چه موسسه دانشگاهی و تحصیلی برای رشته مورد نظر شما، مناسب است.

 • اخذ پذیرش

وقتی یک یا بیش از یک محل مناسب برای تحصیل مشخص کردید، باید بفهمید که برای اخذ پذیرش، چه کاری لازم است انجام دهید.

 • مجوز تحصیل

وقتی پذیرش گرفتید، می‌توانید برای کسب مجوز تحصیل، فرآیند apply را آغاز کنید.

 • بعد از فارغ‌التحصیلی

بعد از تکمیل دوره تحصیل در کانادا، دولت برای شما روش‌هایی برای ماندن، کسب تجربه کاری و تبدیل شدن به یک شهروند دائم فراهم می‌کند.

شرایط مهاجرت در کانادا برای برنامه کارمند با مهارت یا skilled worker (ورود سریع)

این روش، بهترین روش مهاجرت به کانادا است. در کانادا به منظور ارزیابی اینکه آیا برای وارد شدن به برنامه کارمند با مهارت فدرال مناسب هستید و شایستگی دارید یا خیر از روش امتیازدهی به چند عامل مهم استفاده می‌شود. امتیاز کلی از ۱۰۰ است.

اگر بتوانید از ۱۰۰، ۶۷ امتیاز یا بیشتر را اخذ کنید، ممکن است برای وارد شدن به برنامه کارمند با مهارت فدرال تایید شوید.

اگر شرایط خاص دیگری نیز برای مهاجرت کانادا داشته باشید، می‌توانید برای روش ورود سریع یا express entry نیز اقدام کنید. اگر بتوانید امتیاز استفاده از روش ورود سریع را به دست آورید، از سیستم متفاوتی برای ارزیابی شما استفاده می‌شود.

مواردی که برای شما کسب امتیاز می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • مهارت‌های زبان خارجه
 • تحصیلات
 • تجربه کار
 • سن
 • دریافت پیشنهاد کار در کانادا
 • سازگاری

اگر امتیاز شما ۶۷ یا کمتر باشد، نمی‌توانید از این برنامه استفاده کنید. می‌توانید با انجام اقدامات زیر، امتیاز خود را افزایش دهید:

 • تقویت مهارت‌های زبان خارجه
 • کسب یک مدرک، دیپلم یا تاییدیه دیگر
 • دریافت پیشنهاد کار در کانادا

مهارت‌های زبان خارجه (حداکثر ۲۸ امتیاز)

اینکه بتوانید به یک یا هر دو زبان رسمی کشور کانادا مسلط باشید و ارتباط برقرار کنید، بسیار حائز اهمیت است. داشتن مهارت در زبان‌ انگلیسی، فرانسوی یا هر دو، در بازار کار کانادا به شما کمک فراوانی می‌کند.

در تست مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی، می‌توانید حداکثر ۲۸ امتیاز کسب کنید. امتیاز شما بر اساس مهارت‌ها و قابلیت‌های زیر سنجیده می‌شود:

 • نوشتن
 • خواندن
 • شنیدن
 • صحبت کردن

تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)

برای تحصیل در مدارس کانادا، نیاز به یک گواهی، دیپلم یا مدرک از یک موسسه علمی و تحصیلی کانادایی دارید:

 • یا از موسسه علمی و تحصیلی سطح دو (دبیرستان) یا
 • موسسه علمی و تحصیلی فراتر از سطح دو

اگر تحصیلات خارجه دارید، باید از موارد زیر برخوردار باشید:

 • یک گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) برای اهداف مهاجرت از یک سازمان تعیین شده، که نشان می‌دهد تحصیلات شما برابر است با یک گواهی، دیپلم یا مدرک کامل شده از مراکز تحصیلی و علمی کانادا:
  – یا از موسسه علمی و تحصیلی سطح دو (دبیرستان) یا
 • موسسه علمی و تحصیلی فراتر از سطح دو

وقتی برای مهاجرت کانادا، apply انجام می‌دهید، باید گواهی کانادایی یا گواهی خارجی خود و همچنین گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی را ضمیمه کنید.

تجربه کار (حداکثر ۱۵ امتیاز)

بر اساس توافق‌نامه طبقه‌بندی ملی شغلی (National Occupational Classification)، می‌توانید متناسب با تعداد سال‌هایی که به صورت تمام وقت مشغول کار بوده‌اید (حداقل ۳۰ ساعت در هفته یا میزان برابر با آن به صورت نیمه‌وقت، یعنی ۱۵ ساعت در هفته به مدت ۲۴ ماه) در نوع مهارت 0، یا سطوح مهارت A یا B، امتیاز کسب کنید.

امتیازات این بخش، بر اساس تجربه کاری به روش‌های زیر محاسبه می‌شود:

 • کار در کانادا یا خارج از کانادا
 • در مدتی که تحصیل می‌کردید
 • کار به صورت آزاد کاری

سن(حداکثر ۱۲ امتیاز)

از روزی که پذیرش بگیرید، بر اساس سنی که دارید، امتیاز می‌گیرید.

سن

امتیاز

زیر ۱۸ سال 0
۱۸ الی ۳۵ سال 12
۳۶ سال 11
۳۷ سال 10
۳۸ سال 9
۳۹ سال 8
۴۰ سال 7
۴۱ سال 6
۴۲ سال 5
۴۳ سال 4
۴۴ سال 3
۴۵ سال 2
۴۶ سال 1
۴۷ سال به بالا 0

دریافت پیشنهاد کاری در کانادا (حداکثر ۱۰ امتیاز)

اگر پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای کانادایی (به مدت حداقل یک سال) داشته باشید، می‌توانید این امتیاز را کسب کنید. باید قبل از اینکه برای مهاجرت کانادا به عنوان یک کارمند با مهارت، apply بگیرید، پیشنهاد کار را داشته باشید.

یک پیشنهاد کار قابل قبول باید شامل موارد زیر باشد:

 • پیشنهاد کاری مداوم و تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت کار در هفته) که:
  – به صورت فصلی نباشد
  – حداقل به مدت ۱ سال باشد
 • مطابق با NOC، در لیست شغلی به عنوان نوع مهارت 0 یا سطح مهارت A یا B باشد.

باید دولت کانادا را قانع کنید که:

 • توان انجام کاری که به شما پیشنهاد شده را دارید.
 • می‌توانید مجوز یا گواهی صلاحیت را در کانادا دریافت کنید (البته اگر کار در کشور کانادا باشد)

سازگاری (حداکثر ۱۰ امتیاز)

شما و همسرتان یا شریک عرفی‌تان که همراه شما به کانادا مهاجرت می‌کند، می‌توانید برای سازگاری، امتیاز کسب کنید.

شما و همراهتان، می‌توانید با ترکیب هر کدام از عناصر زیر، حداکثر ۱۰ امتیاز کسب کنید. این عناصر ارزیابی می‌کنند که شما و همراهتان چقدر احتمال دارد که در کانادا به خوبی مستقر شوید و به قول معروف جا بیفتید.

سازگاری

حداکثر ۱۰ امتیاز

سطح زبان همسر یا همراه شما در ۴ مهارت زبان با نمره سطح CLB 4 5
تحصیلات قبلی شما در کانادا 5
تحصیلات قبلی همسر یا همراه شما در کانادا 5
سابقه کار شما در کانادا 10
سابقه کار همسر یا همراه شما در کانادا 5
پیشنهاد همکاری در کانادا 5
بستگان شما یا همراه شما در کانادا 5

حرف آخر

وکیل مهاجرت به کانادا

بهترین روش مهاجرت به کانادا

شرایط کلی برای مهاجرت و اخذ اقامت و همچنین دو مورد از بهترین روش‌های مهاجرت به کشور کانادا را مطالعه کردید و آموختید. اما صرف اطلاع داشتن در این موارد، دلیل نمی‌شود که بتوانید به صورت ساده و بدون مشکل مراحل مهاجرت کانادا را طی کنید و به آرزوی خود برسید. بهترین روش برای پشت سر گذاردن موانع حقوقی و قانونی که ممکن است از وجود آن‌ها آگاه نباشید، استفاده از یک وکیل مهاجرت یا بهتر از آن، استفاده از یک وکیل ایرانی در تورنتو یا سایر شهرهای کانادا است. وکیل مهاجرت به کانادا، می‌تواند به شما در طی کردن مراحل انجام امور مهاجرت و اخذ اقامت کمک فراوانی کند و بدون مشکل موانع را پشت سر بگذارید.