دوست دارید اقامت دائم در کانادا داشته باشید؟ فرایند به دست آوردن اقامت کانادا، شامل چند مرحله است که عبارت‌اند از: تشخیص شایستگی شما برای اخذ اقامت دائم، فراهم کردن ملزومات و تکمیل فرم درخواست PR.

اقامت دائم(PR) کانادا چیست؟

اقامت دائم به شخصی اعطا می‌شود که از طریق یکی از انواع روش‌های مهاجرت به کانادا، موفق به اخذ وضعیت اقامت دائم شده است، اما هنوز شهروند کانادا نیست. اشخاص دارای اقامت دائم، شهروندان کشورهای دیگر هستند. شخصی که به صورت موقت در کانادا حضور دارد (مثل یک دانش‌آموز یا یک کارمند خارجی)، به عنوان یک شهروند دائم یا شخصی که اقامت دائم دارد، محسوب نمی‌شود.

شرایط اقامت در کانادا به چه صورت هستند؟

به عنوان یک شخص دارای اقامت دائم، از حقوق زیر برخوردار خواهید بود:

 • بهره‌مندی از اکثر مزایای اجتماعی و عمومی که شهروندان عادی کانادایی نیز دریافت یم‌کنند، از جمله پوشش بیمه درمانی،
 • می‌توانید در هر جایی از کانادا زندگی کنید، کار کنید و به تحصیل بپردازید،
 • می‌توانید برای اخذ شهروندی کانادا apply کنید،
 • تحت حفاظت قانون کانادا و منشور حقوقی و آزادی‌های کانادا قرار می‌گیرید.

همچنین باید مالیات پرداخت کنید و به تمام قوانین کشور کانادا احترام بگذارید. اجازه ندارید که:

 • رای دهید یا برای مقامات سیاسی نامزد شوید.
 • به شغل‌هایی که نیاز به دسترسی امنیتی سطح بالا دارد مشغلو شوید.
 • اگرچه اقامت دائم یکی از با ارزش‌ترین شرایط در کانادا است، اما بسیاری از افرادی که دارای اقامت دائم هستند، آرزو دارند بتوانند شهروند کانادا شوند. شهروندان کانادا از حقوقی برخوردار هستند که افراد دارای اقامت دائم از آن‌ها برخوردار نیستند. برای مثال، شهروندان کانادا می‌توانند در انتخابات رای دهند، پاسپورت کانادا داشته باشند و در شغل‌های مرتبط با سیاست مشغول به کار شوند.
 • شهروندی کانادا چیزی است که در فرآیند مهاجرت، به عنوان مرحله آخر شناخته می‌شود، اما اصلا مرحله ساده‌ای نیست. شرایط زیادی هستند که باید داشته باشید.

برای تبدیل شدن از فرد دارای اقامت کانادا به یک شهروند کانادا چه شرایطی مورد نیاز هستند؟

 1. افرادی که برای شهروندی کانادا apply می‌کنند باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و باید اقامت دائم داشته باشند.
 2. افرادی که برای شهروندی کانادا apply می‌کنند باید ثابت کنند که می‌توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی صحبت کنند و اگر لازم باشد، می‌توانند تست زبان خارجه را پشت سر بگذارند.
 3. برخورداری از علم و دانش لازم برای زندگی در کانادا، از مهم‌ترین عوامل برای تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی است. برای به دست آوردن شهروندی کانادا، از شما یک تست شهروندی کانادا (به صورت شفاهی یا کتبی) گرفته می‌شود. برای اینکه بتوانید به شهروند کانادا تبدیل شوید، باید بتوانید امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارید.
 4. باید شرایط اقامت را داشته باشید. مسلما در فرآیند کسب اقامت دائم، به فراهم کردن شرایط لازم برای این منظور عادت کرده‌اید. برای کسب اقامت دائم، لازم است که از هر ۵ سال، دو سال را کامل در کانادا زندگی کنید.
  آن دسته از افرادی که اقامت دائم دارند و برای کسب شهروندی کانادا apply کرده‌اند، باید از ۴ سال اول اقامت در کانادا، ۳ سال را به طور کامل در کانادا زندگی کنند. اگر مدت زمانی که فرد در کانادا می‌گذراند، جزو روزهای اقامت دائمش نباشد، آنگاه روزهای پیش از دریافت اقامت دائم، هر کدام نصف روز حساب می‌شوند.

فرآیند اخذ اقامت کانادا چگونه است؟

برای آغاز فرآیند اقامت دائم کانادا، باید به نزدیک‌ترین کنسول‌گری یا سفارت کانادا در کشور مراجعه کنید. در مرحله اول، برای اخذ ویزای اقامت دائم، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • فراهم کردن یک گواهی پزشکی و عدم سوءپیشینه
 • پر کردن و تایید برگه درخواست ویزای اقامت دائم
 • پرداخت هزینه درخواست
 • شرکت در مصاحبه‌های برگزار شده توسط نماینده‌های مهاجرت

علاوه بر این، بسته به هدف و دسته‌بندی درخواست شما، ممکن است لازم باشد در طی فرآیند کسب اقامت کانادا اقدامات زیر را نیز انجام دهید (ممکن هم هست که لازم نباشد):

 • مدارک اصل، کپی و ترجمه‌های رسمی که باید ضمیمه برگه‌های درخواست شوند، عبارت‌اند از مدارک تحصیلی، مدارک و گواهی‌های فنی و حرفه‌ای، مدارک شناسایی و/یا توصیه‌نامه‌ها و اطلاعات مربوطه دیگر
 • فراهم کردن سرمایه کافی برای گذراندن دوره تایید درخواست در طول اولین حضور در کانادا
 • تست ارزیابی مهارت‌ها
 • دلیل و اثبات وضعیت پناهندگی
 • نتایج تست‌های زبان
 • هزینه‌های اضافی
 • فراهم کردن مستندات یا شرکت در تست‌های دیگر

آیا در کانادا نیاز به کارت اقامت دائم هست؟

کارت اقامت دائم (همچنین با نام کارت PR شناخته می‌شود)توسط سازمان شهروندی و مهاجرت کانادا صادر می‌شود و به عنوان یک مدرک شناسایی معتبر برای اشخاصی که به وسیله خودرو، اتوبوس، هواپیما یا هر روش انتقال دیگری به کشورهای خارجه سفر می‌کنند و به کانادا بازمی‌گردند، محسوب می‌شود. در نتیجه، برای برخورداری از امتیاز ورود به کانادا، مهم است که حتما یک کارت PR معتبر فراهم کنید.

سالانه هزاران نفر موفق به اخذ اقامت دائم در کانادا می‌شوند

کانادا سرزمین فرصت‌ها است و هر سال، هزاران نفر موفق به دریافت کارت PR در کانادا می‌شوند. در واقع، هر ساله بیش از ۲۸۰۰۰۰ نفر موفق به گرفتن اقامت کانادا می‌شوند و شما هم همانند همه افرادی که تا به حال موفق شده‌اند به این موفقیت بزرگ دست یابند، شانس و فرصت برابری دارید.

به عنوان فردی که اقامت دائم دارد، از فرصت‌ها و مزایای بسیار عالی و خوبی در کانادا برخوردار خواهید شد. کارت PR، برای شما امکان زندگی کردن، کار کردن و تحصیل دائمی در کانادا را به ارمغان می‌آورد. اعتبار کارت PR معمولا ۵ ساله است و قابلیت تجدید شدن را نیز دارد.

اقامت تحصیلی کانادا

گرفتن اقامت کانادا

برنامه‌های مهاجرتی و اقامتی زیادی وجود دارند که از طریق آن‌ها، دانش‌آموزان و دانشجویان از سراسر جهان، می‌توانند اقامت کانادا یا اقامت دائم بگیرند. در برخی موارد، می‌توان اقامت را بدون نیاز به پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای کانادایی نیز گرفت.

علاوه بر این، دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی در کانادا از امتیازات زیر برخوردار خواهند شد:

 • در طول دوره تحصیل، ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات مدارس یا دانشگاه، می‌توانند به صورت تمام وقت به کار مشغول شوند.
 • وقتی برنامه تحصیلی با موفقیت به پایان رسید، مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌گیرند که مدت آن برابر با مدت تحصیل در کانادا است و به دانش‌آموز یا دانشجویان امکان می‌دهد که قبل از اخذ اقامت دائم، مدت زیادی در کانادا باقی بمانند.
 • اگر فرد بتواند در طول دوره مجوز کار تمام وقتش، همسر یا همکاری به کانادا بیاورد، آن فرد می‌تواند برای هر کارفرمایی که می‌خواهد کار کند.
 • اگر فرزند خردسال همراه خود به کانادا بیاورند، دقیقا مطابق هزینه‌های شهروندان کانادا، هزینه پرداخت خواهند کرد و
 • می‌توانند از طریق برنامه نامزدی انتخابات ایالتی، سیستم مهاجرت شهر کبک یا از طریق سیستم انتخابی مهاجرت ورود سریع (Express Entry)، شایستگی و شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

مراحل اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل، به شرح زیر هستند:

مرحله ۱: یادگیری اصول و آغاز تحقیقات

اولین قدم این است که خوب تحقیق کنید و از طریق سایت‌های مختلف که برای این کار خدمات رسانی می‌کنند، مدرسه یا دانشگاه مورد نظرتان در شهر مورد نظرتان را بیابید. همچنین باید برنامه تحصیلی خاصی که مورد نظرتان هست را نیز انتخاب کنید. یک وکیل مهاجرت عالی و مجرب، می‌تواند در این رابطه به شدت کار شما را ساده‌تر کند.

مرحله۲: پذیرش گرفتن در یک موسسه تحصیلی در کانادا

وقتی موفق شدید یک برنامه تحصیلی خاص و مناسب پیدا کنید، یا حداقل لیست کوتاهی از برنامه‌های تحصیلی موجود برای خودتان فراهم کنید، باید با دریافت نامه پذیرش توسط موسسه یا برنامه مورد نظرتان، پذیرش بگیرید. اگرچه شرایط و ملزومات دقیق پذیریش بین هر کدام از موسسات مختلف در کانادا متفاوت هستند، اما با کمک و مشاوره یک وکیل ایرانی در تورنتو یا کلا هر شهر دیگری در کانادا که با قوانین و روش‌های مختلف آشنایی کامل داشته باشد، می‌توانید به راحتی شرایط لازم را برای اخذ پذیرش فراهم کنید.

مرحله ۳: برای اخذ مجوز تحصیل ، باید apply کنید

وقتی برای یک برنامه تحصیلی در یک موسسه خاص در کانادا پذیرش گرفتید، می‌توانید برای اخذ مجوز تحصیل، apply کنید. مجوز تحصیل، یک مدرک یا سند است که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می‌شود و به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد تا برای مدت زمان خاصی، در کانادا تحصیل کند. علاوه بر اینکه به یک نامه پذیرش یا همان گواهی‌نامه نیاز دارید، برای اخذ مجوز تحصیل، باید مامور ویزای کانادا را نیز قانع کنید که سرمایه کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و توان پرداخت هزینه اقامت دائم در کانادا و مخارج زندگی را نیز در اختیار دارید.

مرحله ۴: در طول دوران تحصیلتان در کانادا، بسیار مهم است که بتوانید شرایط و وضعیت‌تان در کشور کانادا را حفظ کنید

منظور از حفظ کردن شرایط و وضعیت، انجام اقداماتی همچون تجدید یا تغییر مجوز تحصیل است. بعد از اینکه برنامه تحصیلی خود را در کانادا کامل کردید و به پایان رساندید، یکی از مرسوم‌ترین راه‌ها برای تبدیل شدن از یک دانشجو به یک فرد دارای اقامت کانادا، استفاده از برنامه مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی است. این برنامه در کشور‌های دیگر یا اصلا وجود خارجی ندارد، یا بهره‌مندی از آن به شدت سخت است.

اجازه کار در کانادا علاوه بر اینکه به شخص امکان کار کردن در انواع شغل‌ها در کانادا را می‌دهد، بلکه همزمان با پایان یافتن برنامه تحصیلی ارائه می شود و مدت زمان آن، برابر است با مدت زمان برنامه تحصیلی و حداکثر سه سال می‌تواند باشد. بنابراین، فرد فارغ‌التحصیلی که یک برنامه تحصیلی سه یا چهار ساله را به اتمام رسانده است، می‌تواند برای دریافت مجوز کار سه ساله اقدام کند، در نتیجه فرد می‌تواند در مجموع ۶ سال حداقل در کانادا بماند.

مرحله ۵: اخذ اقامت دائم کانادا

افرادی که موفق به کسب یک مدرک، دیپلم یا گواهی از کشور کانادا می‌شوند و همچنین در کانادا به کسب تجربه کاری می‌پردازند، می‌توانند از بین چندین گزینه مهاجرت که در برنامه‌های دولتی و ایالتی موجود هستند، بهره‌مند شوند.

افرادی که در حال حاضر صلاحیت مهاجرت و شرایط اقامت کانادا را ندارند، می‌توانند کنترل سرنوشتشان را از همین الان به دست بگیرند و از طریق تحصیل در کانادا، برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

هزینه اقامت دائم در کانادا

برنامه‌های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری توسط دولت کانادا تدوین شده‌اند تا تاجران ثروتمند و سرمایه آن‌ها را به کانادا جذب کنند. سرمایه‌گذاران و خانواده‌های درجه ۱ آن‌ها می‌توانند با فراهم کردن ۵ معیار دولت کانادا، از اقامت دائم کانادا برخوردار شوند:

 1. باید تجربه کاری مربوطه با کاری که می‌خواهید در آن‌ سرمایه‌گذاری کنید را داشته باشید. علاوه بر این، برای ثبت شرکت در کانادا شما باید تجربه قبلی در مدیریت و انجام کسب و کار مورد نظر را داشته باشید و در طول مدت ۵ سال قبل تا زمانی که درخواست اقامت می‌کنید، حداقل ۲ سال را به مدیریت و نظارت و کسب تجربه در زمینه کاری مورد نظر طی کرده باشید.
 2. شما و همسر شما باید سرمایه خالص حداقل ۲ میلیون CAD داشته باشید.
 3. کل خانواده شما باید ارزیابی‌های پزشکی و امنیتی را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 4. تحت برنامه‌های سرمایه‌گذاری مهاجرتی فعلی، شما باید ۱.۲ میلیون CAD به مدت ۵ سال، بدون برخورداری از سود، سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری شما تحت ضمانت دولت قرار می‌گیرد و در پایان مدت سرمایه‌گذاری کاملا به شما بازگردانده می‌شود.
 5. همچنین از نظر سن، زبان، تحصیلات، تجربه و زمانی که در شهر کبک سپری کردید، با سیستم امتیازی مورد ارزیابی قرار می‌گیرید.

چندین روش برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارند. محبوب‌ترین برنامه‌های اقتصادی عبارت‌اند از:

 • برنامه سرمایه‌گذاری مهاجرتی در کبک
 • برنامه ورود سریع (Express Entry) (فدرال)
 • برنامه‌های نامزدی انتخابات ایالتی

برای کسب اطلاعات موثق در مورد امور مهاجرت و اقامت کانادا، یافتن بهترین راه مهاجرت برای شما و ارزیابی شرایط اخذ اقامت کانادا و شایستگی شما برای روش‌ها و برنامه‌های مختلف مهاجرت، بهترین کار استفاده از تخصص یک وکیل مهاجرت به کانادا است. کانادا سرزمین فرصت‌ها است. فقط باید راه درست برای استفاده از این فرصت‌های ناب را پیدا کنید تا بتوانید آینده خود را بسازید.