کارآفرینان و سرمایه­گذاران خارجی که می­خواهند به همراه خانواده­شان خیلی سریع به کانادا مهاجرت کنند،  می‌توانند از طریق راه­اندازی یک کسب­و­کار و یا خرید یک کسب و کار در کانادا این کار را انجام دهند.

این سرمایه گذاران واجد شرایط می‌توانند از طریق برنامه‌های فدرال کارگر موقت خارجی یا همان TFW،  ویزای کار آفرینی مدیریتی یا همان ویزای کار را دریافت کنند.

البته قوانین حاکم بر برنامه TFW،  پیوسته در حال تغییر است و این قوانین باید بازبینی شوند.  به همین دلیل است که نیاز دارید توجه ویژه‌ای به این قوانین داشته باشید.

 بعد از کمتر از یک سال  وقتی توانستید خود و خانواده‌تان را با ویزای موقت کاری در کانادا به موفقیت برسانید، می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی ایالتی و یا از طریق کارمند با مهارت فدرال در برنامه اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرید.

خرید کسب و کار توسط یک ملیت خارجی در صورتی مورد تایید و حمایت قرار می‌گیرد که یک طرح کسب و کار مناسب داشته باشید و با توجه به شرایط دیگر منجر به خلق یا حفظ مشاغل کانادایی‌ها شوید.

چه کسانی واجد صلاحیت خرید بیزینس در کانادا هستند؟

  1. سرمایه‌گذار خارجی مورد تایید با تجربه مدیریتی قابل انتقال
  2. فردی که دارایی کافی برای خریداری یا شروع یک کسب و کار در کانادا را داشته باشد.
  3. فرد دارای توانایی‌های زبانی کافی به زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای کار به عنوان مدیر در یک کسب و کار.

شرایط خرید بیزینس در کانادا  به چه شکل است؟

  1. ابتدا سرمایه گذار خارجی باید یک کسب و کار کانادایی برای خرید پیدا کند.
  2. سپس فرد در سازمان ارزیابی تاثیر بازار کار یا همان LMIA ثبت‌نام می‌کند و یک طرح کسب و کار مناسب ارائه می‌کند.
  3. زمانی که این سازمان درخواست وی را تایید کرد ، سرمایه گذار خارجی برای ۱۲ الی ۲۴ ماه درخواست افزایش می‌دهد که این اقامت کاری موقت قابل تمدید است.

طی کردن فرایند خرید بیزینس در تورنتو  چقدر طول می‌کشد؟

اگر کسب و کار پیشنهادی شما، مناسب ارزیابی شود، فرایند درخواست به سازمان LMIA بین دو تا سه ماه زمان می‌برد. فرایند قضایی آن سه ماه طول می‌کشد تا بتوانید اجازه کار دریافت کنید.

چه زمانی دارندگان مجوز کار می‌توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند؟

برای مدت زمان انتظار، نمی‌توان هیچ مدت خاصی را تعیین کرد. داوطلبان واجد شرایط برای اقامت دائم به همراه خانواده‌شان، باید بلافاصله بعد از رسیدن به کانادا اقدام کنند.

آیا طرح خرید یک کسب و کار یا بیزینس در کانادا، جزو برنامه‌های دولتی رسمی حساب می‌شود؟

خیر باید بگوییم که فرایند شرح داده شده در بالا متکی بر سیاست‌های مالکیت و عملیات قوانین دولتی و دیگر برنامه‌های مهاجرتی برای دستیابی به نتایج عالی هستند.

چه کسی برای خرید یک کسب و کار در کانادا از طریق ویزای کاری مناسب است؟

حقیقتاً فرصت‌های برنامه‌های مهاجرتی رسمی سرمایه محور در کانادا خیلی محدود هستند. اغلب برنامه‌های مهاجرتی سرمایه محور ایالتی، برپایه دعوتنامه‌ها هستند و اغلب زمانی بین ۱۲ الی ۳۶ ماه برای رسیدن به نتیجه مطلوب طول خواهد کشید.

وقتی یک کارآفرین سرمایه‌گذار خارجی به زندگی کردن در یک ناحیه خاص در کانادا ترغیب می‌شود، می‌تواند اقدام به خرید بیزینس در تورنتو کرده و به انتخاب خود در آن ناحیه ساکن شود که طبیعتاً این طرح مزایای بیشتری نسبت به برنامه‌های مهاجرتی ایالتی دارد.

البته باید بگوییم که به جز برنامه‌های سرمایه‌گذاری مهاجرتی کبک، سایر برنامه‌های مهاجرتی سرمایه محور ایالتی، جذابیت کمتری برای کارآفرینان سرمایه‌گذار خارجی دارند.

خرید یک کسب و کار موجود

وقتی می‌خواهید مالک یک کسب و کار باشید، دو گزینه پیش رو دارید: خرید بیزینس فعال در کانادا یا راه اندازی یک کسب و کار جدید.

بسته به این که کدام گزینه را انتخاب می‌کنید، این مسئله بر نحوه خریداری دارایی‌های کسب و کار شما برای اهداف مالیات بر درآمد شما تاثیرگذار هستند. وقتی شما اقدام به خرید یک بیزینس در کانادا می‌کنید‌،  معمولاً مقداری از بودجه خود را برای خرید کلان کسب و کار هزینه می‌کنید.

در برخی موارد قیمت توافق شده برای هر دارایی، شامل ارزش لیست دارایی‌های کسب و کار و در صورت امکان، شامل یک هزینه به عنوان هزینه سرقفلی می‌باشد. اگر قیمت توافق شده برای دارایی‌های شخصی معقول و مناسب باشد، می‌توانید از این طریق، کمک هزینه سرمایه یا همان CCA را محاسبه و اثبات کنید.

اگر قیمت دارایی‌های فردی در قرارداد وجود نداشته باشد، باید نسبت به قیمت خریداری هر دارایی، لیست اموال شخصی و همچنین قیمت سرقفلی (البته در صورت وجود) تصمیم‌گیری کنید. این قیمت باید با قیمت تعیین شده توسط فروشنده و هنگام اعلام گزارش فروش مطابقت داشته باشد. ارزش تعیین شده برای هر دارایی باید مساوی با متوسط ارزش بازار آن باشد.

شما باید تراز بین قیمت خریداری دارایی‌ها و لیست اموال و سرقفلی را با متوسط ارزش بازار آن مقایسه کنید.

مثال :

 فرض کنید شما کسب و کاری را خریداری می کنید که برای آن، قیمت خرید بیزینس در تورنتو،۴۸۰ هزار دلار است.

متوسطه ارزش بازار دارایی‌های شناسایی شده خالص این کسب و کار به شرح زیر هستند:

حساب‌های دریافتنی : 80,000 دلار
دارایی‌ها : 40,000 دلار
زمین : 120,000 دلار
ساختمان : 200,000 دلار
جمع کل دارایی‌های خالص قابل شناسایی : 440,000 دلار
شما می‌توانید با کسر ارزش دارایی‌های قابل شناسایی خالص از قیمت خرید بیزینس در کانادا، ارزش سرقفلی را حساب کنید :
قیمت خرید کسب و کار 480,000
دارایی‌های قابل شناسایی خالص 440,000 دلار
حجم تخصیص یافته به سرقفلی 40,000 دلار

(40,000 دلار) حجم تخصیص یافته به سرقفلی= دارایی‌های قابل شناسایی خالص (440,000) – قیمت خرید کسب و کار (480,000)

وقتی ارزش دارایی‌ها و سرقفلی‌ها را تعیین کردید، می‌توانید دارایی‌ها را به دسته‌بندی‌های مناسبی تقسیم کنید تا بتوانید کمک هزینه سرمایه‌تان(CCA) را اثبات کنید.

در اول ژانویه سال ۲۰۱۷، سیستم مالکیت سرمایه به سیستم کمک هزینه سرمایه یا همان (CCA) و قوانین انتقالی، تغییر پیدا کرد و جایگزین شد. سرقفلی و دیگر دارایی‌های نامحسوس، دیگر جزو هزینه‌های سرمایه مطلوب نبودند.

در عوض، این گونه دارایی‌ها، تبدیل به سردسته دارایی‌های مستقل شدند و  در کلاس جدید ۱۴.۱ قرار گرفتند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کسب و کارهای خوداشتغالی و حرفه‌ای، کمیسیون‌های  کشاورزی و دامپروری و خرید بیزینس در کانادا، می‌توانید با دفتر مشاوره رایتون تماس حاصل فرمایید.

اگر تصمیم به خرید بیزینس در تورنتو داشته باشید یا بخواهید بخشی از یک کسب و کار را با تمام دارایی‌های آن خریداری کنید(حداقل 90 درصد آن)، در این صورت، شما و فروشنده فقط قادر هستید که معاف از پرداخت مالیات کالاها و خدمات شوید. برای این کار لازم است فرم جی اس تی ۴۴ را پر کنید.

دقت داشته باشید تنها زمانی می‌توانید از این انتخاب استفاده کنید که فروشنده، ثبت کننده تقاضا باشد و نه شما. به علاوه شما باید تمام دارایی‌ها و نه فقط دارایی‌های شخصی را خریداری کرده باشید. علاوه بر این‌ها، شما باید قادر باشید با استفاده از دارایی‌های خریداری شده در توافق خرید، کسب و کار خود را اداره کنید.

باید فرم جی اس تی ۴۴ را قبل از اولین دوره گزارش‌دهی خود پر کرده و ارسال کرده باشید تا بتوانید از مزایای عدم پرداخت مالیات خدمات و کالاها در خریدتان بهره‌مند شوید.

اگر این گزینه را انتخاب می‌کنید، لازم است وظیفه پرداخت خدمات عرضه شده دارای مالیات‌ متعلق به فروشنده مثل اجاره‌نامه، جواز کسب و کار و یا توافقات مشابه را نیز تقبل کنید.

به خصوص اگر خریدار، ثبت‌کننده عدم پرداخت مالیات بر کالا و خدمات شود، مالیات قابل پرداخت از فروش دارایی‌ها، از او گرفته می‌شود. راه دیگر راه‌اندازی یک کسب و کار یا خرید کسب و کار موجود، سهیم شدن در سهام یک شرکت است. استفاده از این شیوه، بر هزینه‌های دارایی‌های کسب و کار تاثیر نمی‌گذارد.

 یک شرکت سهامی، یک نهاد قانونی مجزاست که می‌تواند دارایی‌هایی به نام خودش داشته باشد.  تغییر مالکیت سهام شرکت، بر ارزش مالیاتی دارایی‌های صاحبان شرکت تاثیری نخواهد گذاشت. معمولا خرید سهام شرکت‌های سهامی شامل مالیات بر کالاها و خدمات نخواهد شد. خرید یک کسب و کار می‌تواند شیوه تکمیل مالیات بر درآمد شما و بازگشت این وجه را تغییر دهد.

همچنین این مسئله می‌تواند تعداد و نوع فرم‌هایی که باید تکمیل کرده و به اداره مالیات کانادا ارسال کنید را نیز تغییر دهد.

وقتی شما می‌خواهید کسب و کاری خریداری کنید لازم است که با خیلی از این موارد آشنایی داشته باشید و وجود یک وکیل ایرانی در تورنتو و یک شرکت مشاوره حقوقی مهاجرتی، می‌تواند در این زمینه به شما کمک زیادی بکند.

کد کسب و کار، حقوق و دستمزد، مالیات بر کالاها و خدمات و مالیات بر فروش بیزینس در تورنتو :

برای راه اندازی کسب و کار نیاز به یک کد کسب و کار یا بیزینس نامبر دارید.  برای گرفتن کد کسب و کار می‌توانید مقاله ثبت شرکت در کانادا را مطالعه کنید. علاوه بر این، باید یک حساب حقوق و دستمزد نیز داشته باشید.

سازمان مهاجرتی حقوقی رایتون چه کمکی می‌تواند به شما بکند؟

با توجه به حضور شبکه ای از متخصصان مهاجرت کانادا و دانیال لاریجانی وکیل رسمی کانادا،  ما می‌توانیم کارآفرینان سرمایه‌گذار خارجی را به کسب و کارهای مناسبی که در کانادا هستند و به حراج گذاشته شده‌اند، معرفی کنیم.

وقتی یک کسب و کار مناسب شناسایی شود، با توجه به تجربه قانونی چندین ساله ما در شناسایی اجتماعات قانونی کانادایی، می‌توانیم برای شما ساز و کار مهاجرتی مورد نیاز را تکمیل کرده و از جانب شما به عنوان وکیل مهاجرت اقدام کنیم.

می‌توانید از طریق پر کردن فرم‌های ارزیابی آنلاین سایت رایتون‌، اطلاعات بیشتری در زمینه خرید بیزینس در تورنتو دریافت کنید. مشاوران حقوقی ما حتماً برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شما تماس خواهند گرفت. همچنین می‌توانید در مورد روش‌های دیگر مهاجرت به کانادا (به خصوص برای تحصیل در کانادا و دیگر روش‌های عالی مهاجرتی) به صورت رایگان از مشاوران ما کمک بگیرید.