مالیات در کانادا – مجموعه قوانین و مقررات کانادا – مقررات مربوط به اعلام دارایی های خارج از کانادا

نویسنده: دکتر دانیال لاریجانی، وکیل رسمی دادگستری کانادا

همانطور که میدانید در تمامی کشورهای جهانی منابع درآمد دولتها که صرف خدمات عمومی مانند خدمات درمانی، حفظ امنیت داخلی و خارجی، اجرای پروژه های زیر ساختی مانند سد و راه و بیمارستان و مدرسه و غیره، آمورش و پرورش سایر خدمات عمومی از دو طریق تامین میگردد:‌ یا از فروش منابع طبیعی مانند نفت و گاز و معادن و غیره و یا از طریق دریافت مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی. کانادا هم از این قاعده مستثنی نبوده و قانون مالیات بر درآمد تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مقیم کانادا را ملزم به ارایه اظهارنامه مالیاتی مینماید. مالیات در کانادا مانند بسیاری از کشورهای جهان، کانادا از سیستم خود اظهاری پیروی میکند بدین شکل که خود اشخاص موظف به تهیه و ارایه حسابهای دقیق از درآمدهای خود بوده و براساس درآمد اعلام شده میزان مالیات پرداختی تعیین میگردد. معمولا در چنین سیستمهایی که اصل بر اعتماد به مالیات دهندگان هست سیستم حسابرسی و یا آدیت وجود دارد که اداره مالیات یه بصورت سر اتفاقی و یا بر اساس اطلاعات بدست آمده ای اشخاص را برای حسابرسی انتخاب مینمایند تا صحت درآمدهای اعلام شده ایشان را بررسی کند. با توجه به اینکه اصل بر اعتماد است، لذا قانونگذار جریمه های سنگینی را برای متخلفین در نظر گرفته است. این جریمه ها شامل جریمه های نقدی و در مواردی تا اعلام جرم و محاکمه کیفری پیش میرود. بنابراین توجه به این امر بسیار ضروری است چرا که جریمه های نقدی میتواند حاصل سالها تلاش شما را از دست شما درآورده و حتی شما را به زندان بیندازد.

در اینجا دو نکته مهم قابل ذکر است. یکی اینکه قانون اشخاص و شرکتها را موظف به اعلام درامدهای ایشان میکند که این درامدها شامل درآمدهای شخص در کل دنیا میشود. به عنوان مثال اگر شما از سپرده ای در بانک ایران سودی دریافت میکنید، این سود بعنوان بخشی از درآمد شما باید در کانادا اعلام شود.

نکته دوم اینکه علاوه بر اعلام درآمد های اشخاص، قانون در بعضی موارد اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی، را ملزم به اعلام دارایی خود میکند. این نکته بسیار مهمی است که بیشتر مهاجرین را تحت تاثیر قرار می دهد. مطابق قانون مالیات، هر شخص مقیم کاناداُ باید هر زمانی که در هر سالی دارای هایش به بیش از ۱۰۰ هزار دلار کانادا رسید، در فرمی جداگانه ای به همراه مالیات بر درآمد آن سال اعلام دارد. در اینجا دارای شامل ملک، پول نقد، سهام شرکتها، اوراق قرضه، و تمامی اموال منقول و غیر منقول و مالکیتها معنوی مانند حق تالیف و اختراع و غیره میباشد. نکته قابل توجه اینکه قانون اعلام میدارد که باید به صرف داشتن چنین دارایی هایی شما باید به اداره مالیات وجود آنها را اعلام دارید و اینکه این اموال درآمدی داشته و یا نداشته خارج از موضوع الزام قانونی است.

در این مورد دو استثناء وجود دارد. یکی خانه ای که شما و اقوا م درجه یک شما در آن زندگی می کنند و دوم محل کسب شما که کسب و کار فعالی در آن در جریان است. در صورتی که بعنوان مثال شما خانه ای دارید که زمانهایی که به ایران میروید در آن زندگی میکنید و یا فرزندانتان در آن زندگی میکنند، هرچندکه بیش از ۱۰۰ هزار دلار کانادا ارزش داشته باشد موظف به اعلام آن نیستید. همینطور محل کار که ملک آن و یا سرقفلی آن از این قاعده مستثنی است.

بسیاری از هموطنان اظهار داشته اند که کانادا امکان دسترسی به اموال و دارایی های ما در ایران و سایر کشورها ندارد. نکته قابل ذکر اینکه درست است که کانادا به اموال شما دسترسی ندارد، اما مشکل زمانی پیش میاید که شما اموال خود را از ایران به شکل پول نقد به کانادا بیاورید. در این مورد است که اداره مالیات متوجه میشود که بعنوان مثال صدها هزار دلار کانادا به حساب کسی منتقل شده. در اینجا این سوال پیش می آید که این مبلغ درآمدی بوده که شخص اعلام نکرده و یا اینکه دارایی بوده که اعلام نشده است. بدین ترتیب برای رسیدن به جواب این سوال، اداره مالیات نسبت به حسابرسی اقدام میکند که در بسیار برای کسانی که دارایی داشته و اعلام نکرده اند این موضوع زیان آور است.

متاسفانه بسیاری از حسابداران یا به این نکته واقف نسیتند و یا اینکه به مشتریان خود نمیگویند. در بعضی موارد هم این موضوع گفته میشود ولی عواقف بد آن بصورت کامل به اطلاع طرف نمیرسد. بنابراین حتما توصیه میشود این موضوع را جدی گرفته شود تا از عواقب قانونی آن جلوگیری شود.

خوشبختانه اداره مالیات برنامه ای دارد بعنوان اعلام داوطلبانه که طی این برنامه، اگر شخصی در سالهای پیش وظیفه خود را مبنی بر اعلان تمام درآمدها و دارایی های بیش از ۱۰۰ دلار خود را بطور کامل انجام نداده باشد، طی این برنامه اشخاص میتوانند تا قبل از اینکه تحت حسابرسی قرار بگیرند، نسبت به تکمیل اظهارنامه های مالیاتی سالهای قبل خود اقدام کنند. این موضوع شامل اعلام اموال و دارایی های اعلام نشده نیز میشود. استفاده از این برنامه تکمیلی میتواند جلوی پرداخت جریمه های سنگین را گرفته و از عواقب بد عدم اعلام دارایی ها جلوگیری کرده و از پرداخت هزاران و در مواردی میلیونها دلار بعنوان جریمه جلوگیری نماید.

مالیات در کانادا از قوانین خاص و سختگیرانه ای پیروی میکند، بنابراین اگر دارایی های شما  در خارج از کانادا از زمانی که به کانادا آمده اید در هر زمانی بیش از ۱۰۰ هزاردلار بوده است و یا  مبلغ بیش از ۱۰۰ هزار دلار در سال به کانادا آورده اید، باید با متخصصین این امر برای دریافت مشاوره حرفه ای هرچه سریعتر تماس بگیرید.

گروه وکلای رایتون میتواند شما را در این زمینه کمک کند راهنمایی های لازم را به شما ارایه نماید. برای اطلاعات بیشتر با دفاتر ما تمای بگیرید.